10 svarbiausių patarimų pirmakursiams. Kaip gauti maksimalią naudą iš studijų ir nešvaistyti laiko veltui

10/09/2020

Kiekvienais metais daugybė pirmakursių ateina į aukštąsias mokyklas. Svarbiausias dalykas, kurį jie turi suvokti - nuo šiol jų gyvenime viskas bus kitaip.

Aukštoji mokykla - tai visiškai naujas etapas, kuris reikalauja prisiimti daugiau atsakomybės, išmokti naujų dalykų, teisingai planuoti laiką, formuluoti ir įgyvendinti tikslus. Iš esmės, nuo čia prasideda tikrasis asmenybės augimas.

Jeigu norite, kad laikas, praleistas aukštojoje mokykloje, nepraeitų veltui, perskaitykite patarimus, kuriais dalinasi TTVAM studentai ir dėstytojai. Nesvarbu, kur jūs studijuojate - kolegijoje ar universitete - šios universalios taisyklės padės jums gauti maksimalią naudą iš studijų.

Sužinokite, ką įdomaus gali pasiūlyti aukštoji mokykla

Pirmakursiai ir jų tėvai kreipiasi su įvairiais klausimais. Dažniausiai jie liečia studijų procesą ir buitines sąlygas. Bet kas realiai svarbu studentui ir jo karjerai? Reikšmingiausius dalykus išsiaiškinkite iš anksto.

Kokios papildomos ugdymo programos yra jūsų aukštojoje mokykloje

Pasidomėkite, ką siūlo aukštoji mokykla be formalaus išsilavinimo. Kokių yra kursų, fakultatyvų, mainų programų.

Tokių mokymų nauda labai didelė. Juose dažniausiai siūloma įgyti papildomų kompetencijų, kurios nėra įtrauktos į akademines programas, bet darbdaviai jų dažniausiai reikalauja. Tai gali būti specifinės žinios, tokios, kaip: skaitmeninės rinkodaros įrankiai, užsienio kalbos, efektyvūs pardavimai ir panašiai. Paprastai programų sąrašas formuojamas atsižvelgiant į darbo rinkos poreikius.

Kas liečia mainų programas, šiais laikais jos veikia kiekvienoje aukštojoje mokykloje. Tai ERASMUS mainų programos, kurių metu studentai vyksta studijuoti ir įgyti praktikos į užsienio šalis. Jiems tai suteikia didelį pranašumą įsidarbinant ateityje.

Kokių yra studentų susivienijimų

Lietuvoje studentams siūloma daug bendravimo ir saviraiškos galimybių. Tai gali būti įvairūs:

  • debatų, verslo klubai

  • mokslinės bendrijos

  • inkubatoriai

  • sporto, šokių, kūrybinės ir kitos studijos ir panašiai.

Dalyvavimas bet kokiose sąjungose, bendrijose ir panašiuose susivienijimuose padeda lengviau mokytis, surasti naujų draugų, bendraminčių, darbą ar net meilę (o kas ten žino).

Kokios yra praktikos ir stažuotės galimybės

Verta pasidomėti, kokias galimybes mokykla siūlo studentų praktikai arba stažuotėms, ar yra pastovios kompanijos-partneriai. Taip pat kokios yra įsidarbinimo galimybės ir kiek pagalbos šiuo klausimu gali suteikti Karjeros centras.

Kuo daugiau bendraukite 

Kursiokai ir grupiokai - tai bendravimo ratas, kuriame jūs praleisite aktyvius gyvenimo metus, kartu augsite ir keisite pasaulį. Studijų metu formuojasi naudingi ryšiai, kurie pravers ir ateityje.

Todėl eikite, dalyvaukite visur, kur galite, nebijokite, kad išeikvosite energiją - studentams jos užtenka ir mokslui ir pramogoms. 3 arba 4 studijų metai pralėks greitai, o galimybės nepasikartos.

Būkite aktyvūs ir dalyvaukite:

  • atvirose paskaitose
  • partnerių work/shop'uose
  • master class
  • seminaruose
  • intelektiniuose renginiuose.

Aplankykite visus renginius, kurie jums pasirodys įdomūs. Jei neturite, su kuo, nebijokite eiti ten vieni - jūs greitai surasite sau tinkamą kompaniją, draugų ir bendraminčių.

Kurkite profesionalų aplanką nuo 1 kurso

Gyvenimo aprašymas, sertifikatai, pažymėjimai, vizitinės kortelės, atliktų projektų pavyzdžiai - visą tai patartina turėti ir kaupti jau nuo 1 kurso.

Kartais tenka girdėti nuomonę, kad šiuolaikiniam jaunimui nereikalingas gyvenimo aprašymas, darbdaviai juos priima į darbą kitaip. Jeigu tai yra programavimas arba rinkodara, kur jūs galite parodyti savo gebėjimus pokalbio metu, galbūt ši strategija ir pasiteisins.

Tačiau jūs dar turite patekti į tą pokalbį. Be CV tai padaryti gali būti sudėtinga. Tarp kitko, tarp darbdavių vyrauja nuomonė, kad jeigu žmogus net nesugeba parašyti savo gyvenimo aprašymo, tai jokio rimto darbo jam patikėti negalima.

Taigi, mūsų patarimas - susikurkite CV jau pirmame kurse ir atnaujinkite jį kas pusę metų. Jeigu per metus gyvenimo aprašyme niekas nepasikeičia, jūs darote kažką ne taip.

Susikurkite normalų elektroninį paštą. Ne kaciukas85@gmail.com, o pavardė@gmail.com.

Siekite kuo daugiau praktikos savo srityje, stažuokitės, prašykite dėstytojų tarpininkauti ir padėti. Nebijokite imtis to, ko nesuprantate, ieškokite darbo pagal specialybę.

Saugokite visus sertifikatus ir pažymėjimus.

Šitie žingsniai - geriausia investicija, kurią jūs galite padaryti į savo ateitį jau studijų metu.

Suformuluokite tikslus ir nuosekliai jų siekite

Jau pirmame kurse iškelkite sau didelius tikslus. Mokykitės juos atskirti nuo uždavinių. Pavyzdžiui, baigti sesiją "be uodegų" arba gerai mokytis - tai ne tikslas, o "fonas" tikram tikslui pasiekti.

Paieškokite geriausių kompanijų, kuriose norėtumėte dirbti arba apgalvokite verslo planą, jeigu norite vykdyti savarankišką veiklą. Ir pradėkite veikti.

Išmokite teisingai naudotis internetu

Svarbiausia, ko išmokstama aukštojoje mokykloje - ieškoti informacijos ir su ja dirbti.

Kritiškai vertinkite tai, ką randate internete. Teisingai įveskite raktinį žodį arba frazę į paieškos laukelį. Analizuokite ir tikrinkite visus duomenis, ieškokite šaltinių. Ir atminkite - tai, kas vieną kartą buvo patalpinta internete, jame ir pasilieka. Todėl atsargiai elkitės su nuotraukomis ir kita informacija, jeigu ateityje planuojate atsirasti ant "Forbes" žurnalo viršelio.

Klausykitės savęs

Laimingas žmogus yra tas, kuris save realizuoja. Pasistenkite suprasti, kas jums iš tiesų patinka. O kai suprasite, darykite tai. Tuomet jūs tikrai būsite laimingi.

Kontaktai: 

UAB Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla

Laisvės pr. 58, Vilnius, LT-05120
Įmonės kodas 111961987
PVM mok. kodas LT 119619811

  • Informacinis studijų centras: 

            +370 521 29590 

            +370 700 77770    

  • priemimas@ttvam.lt
    infocentras@ttvam.lt
    info@ttvam.lt