Studijos ir darbas - kaip suderinti?

Kaip suderinti darbą ir studijas? Šį klausimą užduoda sau daugelis studentų - ir tie, kas mokosi paskutiniuose kursuose, ir tie, kurie dar tik ruošiasi stojimui į aukštąsias mokyklas. Tam yra keletas priežasčių:
- Finansai. Mažai kam norisi sėdėti tėvams ant sprando, reikia mokėti už pragyvenimą, padėti šeimai[1] ;
- Patirtis. Visada pravartu įgyti praktinių įgūdžių ir gebėjimų, išbandyti save įvairiose srityse dar besimokant;
- Perspektyvos. Patirtis didina konkurencingumą, leidžia pretenduoti į geresnes pareigas ir siekti didesnio atlyginimo po studijų baigimo.
Nepaisant to, kad darbdavių požiūris į dirbančius studentus keičiasi ir jie vis palankiau vertina jaunų žmonių norą dirbti studijuojant, reikia žinoti keletą dalykų, kurie padės tau sėkmingai derinti abi sritis. Kitaip teks atlikti nemalonų pasirinkimą: arba mokymo įstaiga, arba darbovietė.
Šiame straipsnyje tu sužinosi:
-kokių darbų studentui geriau vengti;
-kaip išnaudoti šansus, kuriuos suteikia mokymo įstaiga;
-apie dalinį užimtumą darbe;
-apie nuotolinio darbo galimybes;
-kokias studijų formas rinktis, norint dirbti studijų metu;
-TTVAM siūlomas galimybes.
Kokio darbo studijų metams geriau neieškoti?
Neieškok "darbo studentams". Deja, nemenka darbdavių dalis mano, kad studentai gali dirbti tik padavėjais ir konsultantais, darančiais įvairias prezentacijas. Žinoma, jeigu tu nori susieti gyvenimą su šiomis profesijomis, viskas gerai - eik ir dirbk. Jeigu tavo specialybė visai nesusijusi su šiais darbais, pagalvok, ar verta semtis patirties, kurios tu negalėsi pritaikyti savo tiesioginiame darbe.
Išvada: pasistenk rasti darbą pagal specialybę.
Ėmus siuntinėti savo CV ir skaityti darbo skelbimus, daug ką pradeda atakuoti tokios mintys, kad "aš dar nieko nemoku", "turiu per mažai žinių", "negaliu konkuruoti su tais, kurie turi daugiau patirties", "toli man dar iki tokių aukštų pozicijų" ir t. t. Keisk šitas nuostatas kuo anksčiau, kitaip kentėsi nuo jų tiek studentaujant, tiek ir po to, kai baigsi studijas.
Tegul reikalavimų sąrašas skelbimuose tavęs negąsdina. Specifinės žinios reikalingos retai. Darbdaviai paprastai reikalauja standartinio paketo - nuo raštvedybos išmanymo ir kompiuterinio raštingumo iki užsienio kalbų mokėjimo. Be to, ir reikalavimai būna perdėti.[1]
Aišku, meluoti apie savo neva "stebuklingus" gebėjimus irgi nereikia. Pateik save kaip pradedantį perspektyvų specialistą, kuris greitai mokosi ir suvokia dalyko esmę. Tarp kitko, kaip rodo statistika, darbdaviai vertina būtent gebėjimą greitai mokytis, o ne praktinius įgūdžius, kaip dažnai įsivaizduoja jauni specialistai.

Išnaudok galimybes, kurias suteikia aukštoji mokykla
Tu atėjai mokytis, tobulėti ir pasinaudoti visomis tau palankiomis galimybėmis. Tai ir naudokis jomis! Bet kokia mokymo įstaiga gali pasiūlyti praktikantams vietas įvairiose įmonėse. Jeigu nori sėkmingai derinti darbą ir studijas, gerai save parodyk praktikos metu. Tikrai didelė galimybė, kad tau pasiūlys dirbti ir toliau bei gauti už tai atlygį - juk geri darbuotojai ant kelio nesimėto, o tu jau apmokytas ir susipažinęs su savo pareigomis.
Gerai pasistengti praktikos metu verta net tuo atveju, jei dirbsi kitur. Turėdama geras savo mokyklos ir įmonės, kurioje atlikai praktiką, vadovo rekomendacijas, galėsi rasti geresnę poziciją darbo rinkoje.
Taigi, prašyk Karjeros centro tarpininkauti ieškant tau įmonės praktikai atlikti, stenkis būti aktyvus ir rodyk kuo daugiau iniciatyvos. Naudokis viskuo, ką siūlo aukštoji mokykla.
Susidėliok prioritetus
Jei svarstai, ar įmanoma suderinti darbą ir studijas, įsidėmėk, kad svarbiausia - teisingai susidėlioti prioritetus. Neverta nuolat praleidinėti paskaitų, raminant save tuo, kad darbe išmoksi daugiau. Nori aukštojo mokslo diplomo, kuris padidina tavo šansus gauti dvigubai didesnį atlyginimą ir atveria karjeros galimybes? Jei TAIP, tuomet tavo prioritetas akivaizdus.
Pasistenk paskaitų lankymo grafiką suderinti su dėstytoju. Mūsų laikais dirbantys studentai nėra retenybė, todėl mokymo įstaigos sudaro palankias sąlygas tiems, kas dirba ir studijuoja. Būsimus specialistus dažnai palaiko ir darbdaviai. Jie suinteresuoti ušsiugdyti reikalingą personalą.
Svarbu visus tinkamai informuoti apie savo situaciją ir laiku atsiskaityti tiek dėstytojams, tiek darbdaviams.
Ieškok darbo su daliniu užimtumu

Kažkas dabar sušuks: "O kur tokį rasti?". Atsakymas paprastas: ten pat, kur ir visur kitus darbus. Ieškok darbo skelbimų portaluose, užimtumo tarnybose, Darbo biržoje, paklausinėk draugų ir pažįstamų. Kuo plačiau skleisi savo žinutę, tuo daugiau šansų turėsi rasti sau tinkamą darbo vietą.
Darbo rinka siūlo daug darbų su slenkančiu grafiku ir daliniu užimtumu. Tokį darbą galima rasti administravimo, finansų, vadybos, grožio sferose.
Svarbiausia sąlyga ieškant darbo studijų metu - atkaklumas. Na, ir gebėjimas tinkamai pristatyti savo stipriąsias puses.
Nuotolinis darbas
Pasaulis žengia į nuotolinį režimą ir ši tendencija ateityje tik didės. Tekstų rašytojai, žurnalistai, vertėjai, vadybininkai, mokytojai ir net renginių organizatoriai dirba nuotoliniu būdu. Pasvarstyk, kuo galėtum užsiimti iš namų.
Paprastai darbo skelbimuose jau nurodoma, kad yra galimybė dirbti nuotoliniu būdu, tačiau nesibaimink ir pats pasiūlyti darbdaviams įvairias bendradarbiavimo formas. Motyvuok tuo, kad iš namų gali dirbti produktyviau ir prašyk bandomojo laikotarpio, kad galėtum tai įrodyti.

Rinkis patogų mokymosi būdą
Mokymo įstaigos neatsilieka nuo pasaulio ir jau seniai naudoja neakivaizdinį studijų būdą. Jeigu tu visiškai įsitikinęs, kad studijų metu dirbsi, prašyme studijuoti nurodyk ištęstinę arba nuotolinę studijų formą.
Ištęstinės studijos - tokios, kurių metu studentai atvyksta į mokymo įstaigą kas antrą šeštadienį. Paskaitos ir seminarai vyksta visą dieną. Kitą šeštadienį studentai jungiasi prie MOODLE mokymosi aplinkos ir studijuoja nuotoliniu būdu.
Nuotolinės studijos - tokios studijos, kurios nuolat vyksta MOODLE mokymosi aplinkoje. Kiekvienas studentas turi savo asmeninį virtualų kabinetą, kuriame talpinama mokymosi medžiaga ir atsiskaitoma už atliktus darbus.
Tiek ištęstinių, tiek nuotolinių studijų kokybė tokia pati, kaip ir nuolatinių. Skirtumas tas, kad reikia daugiau įdėti savarankiško darbo ir teisingai susiplanuoti laiką. Nuotolinės studijos paprastai trunka ilgiau negu nuolatinės, bet jeigu nori baigti greičiau, gali tartis dėl individualaus studijų grafiko.
TTVAM suteikiamos galimybės derinti darbą ir studijas

Mūsų aukštoji mokykla jau seniai orientuojasi į nuotolinį studijų būdą ir palaiko studentus, norinčius studijuoti ir dirbti. Pagal TTVAM statistiką, nemenkas stojančiųjų procentas - jau dirbantys asmenys. Tai vadybininkai, konsultantai, specialistai, buhalteriai ir net vadovai.
Jie mokslais susidomi ne tik dėl diplomo, bet ir siekdami konkrečių žinių, kurias iš karto taiko savo darbuose. Juk tarp mūsų dėstytoju labai daug praktikų, dirbančių privačiame ir valstybiniame sektoriuje, todėl studentai gauna ne tik teorines žinias, bet daug praktinių įgūdžių. Tai vertinama darbdavių.[5]
Yra ir tokių, kurie studijų metu pradeda savo verslą. Pavyzdžiui, TTVAM kosmetologijos programos studentai jau nuo 2 kurso organizuoja savarankiškas veiklas. Dirbantiems studentams siūlomos ištęstinės ir nuotolinės studijos, yra galimybė sudaryti individualų grafiką.
Nuo šių mokslo metų visi studentai galės įgyti papildomus praktinius įgūdžius ir neformalaus mokymo pažymėjimus nuotoliniuose seminaruose. Tai tos žinios, kurių reikia darbdaviams ir kurios papildo akademinį žinių bagažą.
Jeigu turi klausimų dėl programos arba mokymosi būdo, kreipkis į TTVAM priėmimo komisiją. Padėsime pasirinkti tai, kas labiausiai tinka, patarsime, kaip suderinti darbą ir studijas.
Ir atmink, kad viskas yra įmanoma! Darbo rinkoje daug mitų, ir vienas iš jų - sunkiai suderinamas darbas ir studijos. Praktika rodo, kad atkaklumas ir profesionalumas reikalingi visada. Reikia tiesiog veikti ir tikėti savimi.