Sezoninis darbas turizmo sektoriuje - galimybes atveria įdarbinimo platformos

07/02/2021

Kodėl įdarbinimo specialistai mano, kad turizmo vadybininkų poreikis tik augs? "Workitus" kompanijos direktorius Vitalijus Majorovas maloniai sutiko atsakyti į TTVAM media klausimus apie karjeros perspektyvas turizmo ir viešbučių verslo studentams, rinkos iššūkius ir laukiamą atsigavimą po karantino.

- Vitalijau, dėkojame, kad sutikote papasakoti mūsų studentams apie sezoninio darbo galimybes ir privalumus, kuriomis jie, tikimės, pasinaudos. Ir, žinoma, už pasiūlymą pagelbėti rasti saugią ir tinkamą darbo vietą užsienio kurortuose. Papasakokite trumpai savo istoriją - kas jūs, kokia komanda, kiek laiko dirbate?

Sezoninio įdarbinimo platformos "Workitus" vadovas Vitalijus Majorovas | www.ttvam.lt
Sezoninio įdarbinimo platformos "Workitus" vadovas Vitalijus Majorovas | www.ttvam.lt

- "Workitus" yra sezoninio įdarbinimo užsienio kurortuose platforma, kuri įkurta 2020 spalio mėnesį. Nuo to laiko subūrėme kompetentingą komandą, kurią sudaro penkiolika metų skirtingose verslo įmonėse dirbęs profesionalus vadovas Vitalijus, įdarbinimo agentūrą turėjęs verslo partneris Paulius, taip pat žmonės, kurie dirba turizmo sektoriuje bei pora praktiką atliekančių talentingų studentų.

- Kaip kilo mintis sukurti tokią platformą?

- Verslo partneris Paulius anksčiau turėjo tradicinę įdarbinimo agentūrą, kuri siuntė darbuotojus dirbti į užsienį. Ilgainiui pastebėjome, jog tokio pobūdžio agentūros yra nepatogios vartotojams, t. y. darbo ieškantiems žmonėms. Tokią situaciją lėmė tai, kad darbuotojams reikėjo patiems atvykti į agentūrą, užpildyti krūvas popierių ir sumokėti nemažai pinigų, vien tam, kad agentūra surastų darbą. Net ir gavus darbą, žmogui važiuoti tekdavo į nežinomybę, kadangi nebuvo jokių garantijų, kad darbas bus tiksliai toks, kokį pažadėjo įdarbinimo agentūra.

Dėl šių priežasčių ir kilo mintis sukurti tokią platformą, vietą, kuri vienytų darbdavį su darbo ieškančiais žmonėmis, taip pat, kurioje būtų galima abipusė komunikacija, pasirašomi darbo kontraktai ir panašiai.

Tokių sezoninio įdarbinimo platformų Lietuvoje matyti dar neteko. Visame pasaulyje jų yra tik keli vienetai, kuriuos galima suskaičiuoti ant rankų pirštų. O tokių platformų, kurios orientuojasi tik į Viduržemio regioną t. y. Ispanijos, Graikijos, Italijos ir Kipro viešbučius yra dar mažiau - vos keletas.

- Karantinas labai paveikė visą turizmo sektorių. Bet, nepaisant to, Jūs kuriate specializuotą būtent šios srities specialistų įdarbinimo platformą. Nebuvo baisu rizikuoti?

- Kalbėdami anglų kalba mes visada sakome, kad būsime arba "zero" arba "hero". Labai tikime, kad būsime "hero". Intensyviai bendraujame su užsienio viešbučiais ir restoranais. Matome, kad situacija po COVID-19 atsigauna. Žmonės išsiilgę kelionių, o darbdaviai jau dabar planuoja savo vasaros sezono personalo poreikį.

Pastebime, kad po karantino sezoninių darbų tikrai nesumažės, o tik padaugės. Todėl bus didelis poreikis žmonių, kurie turi nors menkos patirties klientų aptarnavimo srityje, kalba ne tik savo gimtąja lietuvių kalba, bet ir anglų bei rusų kalbomis. 

- Jūsų platforma teikia sezoninio darbo paslaugas. Ar įmanoma gauti nuolatinį darbą?

- Turime kelias istorijas, kai vasarą sezoninį darbą dirbęs žmogus kitais metais sugrįžta į tą patį viešbutį arba iš to viešbučio sulaukia nuolatinio darbo pasiūlymo.

Mes, kaip startuolis, tikime, kad mūsų vykdoma veikla ne tik suteikia vertę darbdaviui ir darbuotojui juos suvienijant. Mes iš tiesų tikime, kad galime padėti jauniems žmonėms pakeisti ateitį ir suteikti progą pamatyti pasaulį, susipažinti su naujais žmonėmis, praplėsti pažinčių ratą, pamatyti kitų šalių kultūrą bei tradicijas ir taip pat susikurti gerą karjerą.

- Dabar yra daug karjeros portalų, įdarbinimo agentūrų, galu gale "Užimtumo tarnyba". Kodėl vertėtų pasirinkti Jus?

- Šiandien vietų, kur gali susirasti darbą iš tiesų yra be galo daug, tačiau mes orientuojamės į labai siaurą nišą - tik sezoninį darbą ir tik Viduržemio regione. Šioje nišoje siekiame būti numeris vienas, norime siūlyti didžiausią darbuotojų pasirinkimą darbdaviams ir didžiausią darbų pasirinkimą darbuotojams. Savo platformoje norime teikti ne tik Kipro bet ir Graikijos, Italijos, Ispanijos bei kitų Viduržemio regiono šalių darbdavių pasiūlymus. Taip pat siūlyti darbus ne tik viešbučiuose, bet ir restoranuose, o ateityje - ir kitokius variantus aptarnavimo srityje.

Mes labai palaikome ieškančius darbo, nes dažnai tenka pastebėti tokių situacijų, kad darbdaviai, kai kandidatas jiems yra netinkamas, su juo net nekontaktuoja ir palieka jį tarsi likimo valioje. Mes kaip įdarbinimo platforma, norime būti darbuotojų pusėje ir tikime, kad galime pakeisti žmogaus gyvenimą, surasdami jam tinkamą darbą. 

Kadangi sezoninis darbas gali turėti labai didelės įtakos žmogaus karjerai, labai norime būti kuo arčiau mūsų klientų. Mums labai svarbus kiekvienas komentaras ar pastaba, nes šie dalykai padeda tobulėti ir mums, ir mūsų įdarbinimo platformai.

- Dažnas žmogus, matantis kažką naujo, pradeda abejoti, "o gal ten nerimta", "pasiūlys kažkokius sunkius ir mažai apmokamus darbus..." Ką Jūs galėtumėte iš savo patirties į tai atsakyti?

- Tai yra natūralios, savaime suprantamos baimės. Tačiau iš tiesų bijoti visiškai nereikia, nes darbdaviai, su kuriais mes dirbame, yra patikrinti ir vieni rimčiausių rinkoje. Tai dažniausiai būna viešbučių tinklai, kurie turi sukaupę daugelio metų patirtį ir neužsiima neskaidriais dalykais.

Kitas labai svarbus momentas - mūsų sistema įgalina darbuotoją reitinguoti pačią darbo vietą. Mes labai skatiname darbuotojus kelti istorijas, nuotraukas, vaizdo ir audio failus iš esamos darbovietės. Šitaip, ilgainiui gali formuotis juodieji sąrašai tų darbo vietų, kurios neatitinka aukščiausių standartų iš darbuotojų pusės.

- Ar įmanoma iš karto užsirezervuoti vietą kitam sezonui?

- Deja, kol kas tokios galimybės nėra, tačiau rekomenduojame susikurti profilį mūsų platformoje jau dabar. Tai padaryti iš tiesų yra labai paprasta ir greita, tereikia paspausti ant nuorodos  https://workitus.com/account/register ir užsiregistruoti. Susikūrę profilį mūsų platformoje, darbuotojas dėka mūsų "smart recruitment" algoritmo, automatiškai gauna tuos darbo skelbimus, kurie atitinka jo pasirinktus kriterijus.

Noriu pabrėžti, kad artėjant sezonui tų darbo skelbimų kiekis tik didės. Dėl to jau dabar raginu susikurti profilį mūsų platformoje. 

- Jūs dirbate tik su Europos kurortais? Kodėl nusprendėte nebendradarbiauti su Lietuvos turizmo ir viešbučių sektoriumi?

- Mes esame atviri visoms bendradarbiavimo galimybėms. Šiandien labiau norime fokusuotis į užsienio turizmo rinką, tačiau tai tik laiko klausimas, kada mes norėsime pradėti bendradarbiauti ir su Lietuvos turizmo asociacija.

- Daug diskutuojama apie tai, kad Lietuvoje susidaręs vadybininkų ir konkrečiai turizmo ir viešbučių specialistų perteklius. Ar sutinkate su tuo? Kaip matote vadybininko karjerą iš darbdavio ir savotiško "galvų medžiotojo" pusės?

- Taip, konkurencija rinkoje iš tiesų yra didelė, tačiau pati rinka irgi auga. Pavyzdžiui 2019-ieji buvo rekordiniai metai, kadangi būtent šiais metais pasaulyje įvyko daugiausiai kelionių per visą istoriją. Šį augimą kol kas sustabdė COVID-19, tačiau po pandemijos toliau yra prognozuojamas viešbučių ir apgyvendinimo paslaugų didėjimas, todėl, natūralu, jog turizmo sektoriuje vadybininkų poreikis tikrai augs.

- Ar apskritai reikalingas išsilavinimas, dirbant tokį darbą?

Workitus komandos darbui atstumas - ne kliūtis | www.ttvam.lt
Workitus komandos darbui atstumas - ne kliūtis | www.ttvam.lt

- Išsilavinimas yra labai svarbu, tačiau kur kas svarbesnės asmeninės žmogaus savybės. Kalbant apie klientų aptarnavimą, yra labai svarbu ne tik mokėti bendrauti, tačiau reikia būti ir energingam, iškalbingam, pozityviam, gebėti komunikuoti keliomis užsienio kalbomis bei būti pasiruošusiam atlikti papildomą žingsnį dėl kliento.

- Kas Jūsų manymu svarbu jaunam specialistui, ieškančiam darbo arba praktikos vietos?

- Verslo partneris Paulius anksčiau turėjo tradicinę įdarbinimo agentūrą, kuri siuntė darbuotojus dirbti į užsienį. Ilgainiui pastebėjome, jog tokio pobūdžio agentūros yra nepatogios vartotojams, t. y. darbo ieškantiems žmonėms. Tokią situaciją lėmė tai, kad darbuotojams reikėjo patiems atvykti į agentūrą, užpildyti krūvas popierių ir sumokėti nemažai pinigų, vien tam, kad agentūra surastų darbą. Net ir gavus darbą, žmogui važiuoti, tekdavo į nežinomybę, kadangi nebuvo jokių garantijų, kad darbas bus tiksliai toks, kokį pažadėjo įdarbinimo agentūra.

Vienareikšmiškai svarbu būti aktyviam. Tai reiškia, kad jokiu būdu negalima tiesiog sėdėti sudėjus rankų. Pavyzdžiui mūsų atveju reikia užsiregistruoti platformoje, vėliau joje lankytis, peržiūrėti naujus darbo pasiūlymus ir aktyviai į juos aplikuoti. Taip pat mūsų platformoje yra galimybė ne tik aplikuoti į darbo skelbimą, tačiau galima ir tiesiogiai bendrauti su darbdaviu. Būtent aktyvumas yra ta savybė, kuri gali padėti išsiskirti iš minios žmonių, aplikuojančių į tuos pačius darbo skelbimus.

- Ar būtų galimybė TTVAM studentams atlikti praktiką "Workitus? Kokie reikalavimai kandidatui?

- Šiai dienai turime du praktiką atliekančius studentus. Kadangi mūsų verslas susideda iš vienos pusės B2B principu darbdavių ieškojimo (skambučiai, prezentacijos) ir iš kitos pusės digital marketing (CV generavimas naudojant socialinius tinklus bei kitus skaitmeninės rinkodaros kanalus), tai mums visada įdomios abi kompetencijos, t.y. vadybinė ir skaitmeninės rinkodaros patirtis.

- Ką palinkėtumėte TTVAM studentams?

- Mano esminis palinkėjimas visiems TTVAM studentams yra - nenustoti tobulėti ir suprasti, kad net po studijų, jūs ir toliau turėsite augti, norėdami būti sėkmingais darbo rinkoje. Reikės nuolat save ugdyti, todėl geriausia, ką gali išmokyti švietimo įstaiga - yra nuolatos gebėti mokytis.

Manau, kad kuo įvairesnių patirčių jaunas žmogus turi, tuo sėkmingesnis jis tampa gyvenime. Būtent dėl šios priežasties tokios sezoninio įdarbinimo platformos kaip "Workitus" yra labai geras dalykas. Jos suteikia galimybę jaunam žmogui vasaros metu pakeisti aplinką, susipažinti su naujais žmonėmis, praplėsti pažinčių ratą ir šiek tiek išeiti iš savo komforto zonos. Visi šie dalykai yra labai naudingi gyvenime.

- Ačiū labai už pokalbį ir linkime sėkmės vystant Jūsų veiklą.