Kaip pasirinkti profesiją: 3 žingsniai, kuriuos pataria ekspertai

31/05/2020

Profesijos pasirinkimas daugeliui jaunuolių sudėtingas procesas, kupinas dvejonių ir intensyvių paieškų. Deja, nutinka ir taip, kad po universiteto baigimo, suvokiama, jog pasirinkta kryptis neįdomi ir neperspektyvi. Tuomet vėl prasideda vietos po saule paieškos. Ar įmanoma palengvinti šį svarbų žingsnį? Tikrai taip.  

Savęs pažinimas - profesinio kelio pradžia

Kelias į gyvenimą prasideda nuo savęs pažinimo. Gaila, bet daugelis apie tai sužino tik pakeitę kelias darbovietes ir suvokę, kad kažką daro ne taip. Pastarąjį dešimtmetį vis daugiau galima rasti informacijos, kaip atpažinti savo talentus ir psichologinį tipą.

Svarbiausia, nesidairykite į kitus ir susitelkite į save:

  • pamąstykite, kas labiausiai domina ir kam daugiausiai skiriate laiko;
  • jei patiems sudėtinga įvardinti, paklauskite artimųjų ir draugų. Juk iš šalies visada geriau matosi;
  • pasirinkta kryptis turi ypatingai traukti, kad apie ją kalbėtumėte su užsidegimu. Tai ir bus jūsų pašaukimas.

Ką daryti, jei tokios srities nėra arba blaškotės tarp kelių variantų? Pirmiausia pamėginkite atlikti patikimiausius psichologinius testus, kurie atskleis jūsų stipriąsias ir silpnąsias puses, ir pateiks rekomenduojamų veiklos krypčių sąrašą.

Kartais nutinka ir taip, kad norima veikla dar niekas neužsiima arba ji mažai kam žinoma. Nesijaudinkite, pasirinkite kažką panašaus ir įneškite į visuomenės gyvenimą naujas idėjas. Nenuleiskite rankų, jei net nieko nėra panašaus ir nenorite švaistyti laiko. Ieškokite paprastų sprendimų ir veržkitės pirmyn su savo naujovėmis. Juk taip ir vyksta progresas. 


Kodėl verta savanoriauti?

Kaip sakoma: nepabandęs nesužinosi. Jei nesate tikri, ar pasirinkta profesija jums patiks, patariame tiesiog pabendrauti su jau dirbančiais toje srityje, o gal net susitarti dėl savanoriavimo. Tai geras būdas susipažinti su veiklos specifika ir įmonės vidaus procesais.

Kartais žmonės labai idealizuoja pasirinktą profesiją, tačiau pradėjus dirbti ištinka lengvas šokas - viskas ne taip, kaip tikėjosi. Todėl neskubėkite, susipažinkite su darbu iš arčiau. Žinoma, didesnis ar mažesnis stresas užklumpa visus, kuomet ateina eilė žinias pritaikyti praktikoje. Tačiau nereikia išsigąsti, tai natūrali psichologinė reakcija, viskas pamažu virs suprantama ir nesudėtinga.

Dvejones keičia ryžtingas sprendimas

Pirmiausia pakalbėkime dėl ko kyla dvejonės ir kada neverta jų klausytis:

  • visuomet už dvejonių slepiasi psichologiniai įsitikinimai ir nepasitikėjimas savimi. Susirašykite ant lapo kas jums labiausiai kelia nerimą ir racionaliai įvertinkite;
  • tėvų ir kitų artimų žmonių įtaka. Net patys nuoširdžiausi patarimai gali visiškai nederėti su jūsų pašaukimu. Todėl padėkokite, apsvarstykite, bet pasikliaukite savimi;
  • jei dažnai dvejojate, tiesiog teks nebeklausyti šio įpročio. Abejonės tik išvargina ir veltui sugaištamas laikas. Logiškai susidėliokite pasirinktos profesijos pliusus ir minusus. O jei tiesiog trokštate išmėginti save pasirinkote srityje, bet bijote, tuomet nesureikšminkite šių jausmų. Jaudulys praeis, kai pradėsite veikti.

"TTVAM" rasite paklausiausias profesijas. Tai kosmetologija, logistika ir ekspedijavimas, finansai, turizmo ir viešbučių verslas, verslo vadyba. Jeigu šiame sąraše radote jus dominantį dalyką, susisiekite.

Visuomet esame pasirengę išsklaidyti jūsų abejones ir pateikti argumentuotus patarimus. Drąsiai rašykite priemimas@ttvam.lt arba skambinkite +370 614 90543.

Linkime ryžtingų ir sėkmę nešančių sprendimų!