Kaip lengviau išmokti tekstą? Būdas, kuris sutaupys jūsų laiką

18/12/2020
Kaip išmokti tekstą: raktinių žodžių metodas | www.ttvam.lt
Kaip išmokti tekstą: raktinių žodžių metodas | www.ttvam.lt

Kaip Jūs atsimenate tekstus? Perrašinėjate, kartojate ("kalate"), piešiate, koduojate?

Jeigu jūs iš tų laimingųjų, kuriems užtenka turinį "permesti akimis", sveikiname - esate apdovanotas atmintimi tekstams. O ką daryti tiems, kuriems sekasi sunkiau? Šis straipsnis padės išmokti vieno veiksmingo tekstų įsiminimo būdo, kuris:

  • padės 2 kartus greičiau atsiminti bet kokį tekstą
  • palengvins patį įsiminimą.

Atmintis ir penki pojūčiai 

Truputį teorijos. Jeigu jūs galite puikiai išmokti tekstą tiesiog jį perskaičius, tai nereiškia, kad taip pat lengvai susitvarkysite ir su kitų tipų informacija. Pavyzdžiui, jums gali nesisekti įsiminti formules, skaičius, užsienio kalbos žodžius ir kitą, tikslumo reikalaujančią informaciją. Jums taip pat gali sunkiau sektis detalus teksto atkartojimas. Kuo tai paaiškinti?

Mokslininkai nustatė, kad visą informaciją mes apdorojame pasitelkę penkis pojūčius: rega, klausa, lytėjimu, skoniu, uosle. Manoma, kad pagal juos yra skirstomos ir įvairios atminties rūšys. Tai reiškia, kad atmintis gali būti regimoji, girdimoji, lytėjimo, skonio, uoslės. Žmogus net gali nežinoti, kuri iš šių atminčių yra vyraujanti jo atveju.

Jutimo organai ir atmintis | www.ttvam.lt
Jutimo organai ir atmintis | www.ttvam.lt

Vis dėlto dažniausiai žmonės naudojasi regimąja ir girdimąja atmintimi, t.y. "fotografuoja" ir klausosi informacijos, norėdami geriau ją įsisavinti. Būtent vizualinis ir audialinis kanalai yra akcentuojami ugdymo ir mokymo įstaigose.

Tuo tarpu, žmonės, kurie sugeba greitai įsiminti net ilgiausius tekstus, naudoja visus kanalus, nes dažniausiai automatiškai įsivaizduoja skaitomą arba klausomą turinį. Jie tarsi pasakoja istoriją, kurios dalyviais tampa.

Tačiau to gali nepakakti, kai reikia įsidemėti smulkmenas. Detales sunku įsivaizduoti, jų paprastai būna daug, todėl joms reikia suteikti kažkokį pagrindą, t.y. surišti su jau žinomais reiškiniais. Tai padaryti padeda įvairios mnemotechnikos arba įsiminimo būdai. Visi atminties konkursų nugalėtojai ir dalyviai sako, kad jų protas automatiškai kombinuoja šias technikas. Bet norint jomis naudotis, jas iš pradžių reikia išmokti. Ir tam skirti specialūs pratimai, kuriuos reikia daryti reguliariai.

Išvada: jeigu norite greitai išlavinti atmintį, lavinkite savo vaizduotę ir visas atminties rūšis.


Greitai išmokstame teksto turinį - raktinių žodžių metodas

Vienas iš paprastų būdų išmokti tekstą, laikantis jo struktūros, yra taip vadinamų pagrindinių arba raktinių žodžių metodas

Metodo etapai:

  1. Perskaitykite pirmą pastraipą

  2. Pažymėkite vieną arba du žodžius, kurie jūsų manymu perduoda pastraipos esmę

  3. Užrašykite žodį atskirame lape

  4. Tą patį atlikite su antra pastraipa

  5. Antros pastraipos raktinį žodį užrašykite stulpeliu po pirmojo.


Pavyzdžiui:

1 žodis - Sėkmingi žmonės

2 žodis - Mintys-kamuoliukai

3 žodis

4 žodis...


Dabar uždenkite tekstą, pažiūrėkite į pirmą žodį ir atsiminkite pirmos pastraipos turinį. Toliau tą patį darykite su kitais žodžiais. Jeigu žiūrėdami į žodį jūs negalite prisiminti pastraipos esmės, vadinasi jis jums netinka ir raktinį žodį reikia pakeisti.

Praktika

Pabandykime parodyti praktiškai, kaip naudoti šį būdą. Perskaitykime tekstą ir paryškinkime kiekvienos pastraipos raktinį žodį. 

Audio metodikos: saviapgaulė ar geriausias pasirinkimas?

Autorius Stanislav Miuler

Mane visada domino - kodėl vieni žmonės sėkmingi, o kiti - ne? Žinoma, kiekvienas iš mūsų gali rasti daugybę priežasčių, dėl kurių atsiranda ši problema. Viena iš jų - kuo sėkmingi žmonės pripildo savo protą.

1 pastraipa - Sėkmingi žmonės

Mes esame mūsų minčių visuma, t.y. tuo, apie ką mąstome 24 valandas per parą. Mintys, kuriomis mes mintame savo protą, įtakoja tai, kokie sėkmingi mes galime būti gyvenime. Psichologai ištyrė, apie ką dažniausiai kalba (o reiškia ir galvoja) žmonės. Statistika liūdna: iš 15-18 pokalbio temų tik viena būna teigiama. Įsivaizduokime, kad mūsų mintys - kamuoliukai. Priklausomai nuo to, apie ką mes galvojame, kamuoliukai yra tamsūs arba šviesūs. Jeigu žmogus nuolat galvoja ir kalba apie blogus dalykus, galima daryti prielaidą, kad jo protas užpildytas tamsiais kamuoliukais, jeigu apie gerus - šviesiais. Tai gali pasirodyti neįtikėtina, bet tokia yra tiesa: nuo tamsių ir šviesių kamuoliukų santykio tiesiogiai priklauso, kiek žmogus yra sėkmingas gyvenime.

2 pastraipa - mintys-kamuoliukai

Kartą aš klausiau paskaitą žmogaus, uždirbančio per mėnesį daugiau negu milijoną dolerių. Vienu iš sudedamųjų savo sėkmės faktorių jis įvardijo pozityvų mąstymą. Jo pirmas pasiekimas buvo priversti save galvoti tik apie gerus dalykus visą valandą. Dabar jo tikslas - 21 valanda per parą.

3 pastraipa - jūsų raktinis žodis ______________

Negatyvios mintys ne tik nukreipia dėmesį nuo tikslų, švaistydamos minties energiją veltui, bet ir tiesia kelią įvairiems susirgimams. Ir priešingai - pozityvus nusiteikimas žadina milžinišką mąstymo potencialą, sukuria nuotaiką, didinančią darbo našumą ir mažinančią nuovargį. Medikai įrodė didelę pozityvių minčių įtaka ir sveikatos pagerėjimui.

4 pastraipa - jūsų raktinis žodis_______________

Kaip gi gali paprastas žmogus atsispirti negatyvios informacijos srautui, užvaldžiusiam mūsų visuomenę? Juk mes jį aptinkame žiniose, laikraščiuose, mus supančių žmonių pokalbiuose. Išeitis labai paprasta - reikia siekti ekologiško bendravimo ir pozityvaus mąstymo vienu metu. Stebėti savo mintis ir nekovoti su negatyvu, o tiesiog persijungti į pozityvius momentus. Laikytis ekologijos principo bendraujant - pačiam nekalbėti apie blogybes ir neleisti kitiems žmonėms išnaudoti mūsų protą kaip šiukšlių konteinerį. Nenurodinėti žmonėms nekalbėti apie blogus dalykus, o tiesiog nukreipti pokalbio temą į kažką gerą, o jeigu nepavyksta - atsiprašyti ir pasitraukti į šalį.

5 pastraipa - jūsų raktinis žodis_______________

Bet patarimai, kaip žinia, geri tik juos dalinant. Tikrovėje mintys pačios nuolat užpildo mūsų galvą, ir be išorinio palaikymo mums labai sunku susitvarkyti su šiuo chaosu.

6 pastraipa - jūsų raktinis žodis_______________

Įdomų ir paprastą situacijos sprendimą siūlo asmeninio tobulėjimo audio metodikos. Kadangi tiesiog pozityvus mąstymas savaime nieko nedomina, audio įrašai skirstomi pagal įvairias gyvenimo sritis: sveikata be vaistų, kaip rasti gerą darbą, kaip sulieknėti, kaip tapti geru pardavėju, kaip įveikti stresą, sveiko miego paslaptys, kaip atsikratyti rūkymo, svaigalų, narkotikų ir daugelis kitų. Tai labai paprasta - kai yra laisvo laiko, galima įjungti audio metodiką, ir, atliekant kasdienius reikalus, tiesiog klausytis vieno arba kito įrašo, pripildant save energija, pasitikėjimu, gyvenimo džiaugsmu.

7 pastraipa - jūsų raktinis žodis_______________

Skeptikai gali pasakyti: maža ką galima prikalbėti, gyvenimas nuo to nepagerės, o gal tai programavimas?

Faktiškai viskas, ką mes girdime ir matome aplink save, palieka mumyse tam tikrą pėdsaką, stipriau ar silpniau veikia ir programuoja mūsų būsimą savijautą, o reiškia, ir tolimesnį gyvenimą.

8-9 pastraipos - jūsų raktinis žodis_____________

Žmonės klausosi metodikų, kad tapti sėkmingesniais, audio metodikas dovanoja draugams ir giminėms, įjungia jas savo vaikams, kad jų savivertė kiltų.

10 pastraipa - jūsų raktinis žodis_______________

Ne veltui išminčiai sako, kad mintis materiali - juk mąstymo stereotipus taip pat sunku pakeisti, kaip supantį pasaulį. O iš kitos pusės tie žmonės, kurie gali valdyti savo mintis, gali žymiai geriau valdyti savo gyvenimą.

11 pastraipa - jūsų raktinis žodis________________


Paryškintus žodžius užrašykite ant atskiro lapo sąrašo pavidalu:

  1. Sėkmingi žmonės

  2. Mintys-kamuoliukai









Istorijos kūrimas - puikus būdas išmokti tekstą | www.ttvam.lt
Istorijos kūrimas - puikus būdas išmokti tekstą | www.ttvam.lt

Patarimas

Kad įsiminti visus sąrašo žodžius paeiliui, suriškite juos į linksmą istoriją. Pavyzdžiui, sėkmingi žmonės meta vienas į kitą kamuoliukus, kuriuos nusiima nuo savo galvų. Kad istorija geriau įsimintųsi, naudokite hiperbolizacijas, netikėtas asocijacijas, būkite jos pagrindiniu veikėju.

Metodo minusai ir pliusai

Iš minusų galima paminėti tai, kad taikant raktinių žodžių metodą pirmą kartą, galima užtrukti ilgiau negu įprastai - juk reikia analizuoti kiekvieną pastraipą. Todėl kai kuriems tai atrodo sudėtingas procesas.

Bet neabejotinas metodo privalumas yra tas, kad jis

  • taupo laiką
  • sutelkia dėmesį ties skaitomu turiniu (o tinkamas susikaupimas yra 50 proc. sėkmės)
  • padeda įveikti nuobodulį, skaitant neįdomu tekstą.

Be to, šis būdas padeda įsiminti turinį kaip sakoma "arti teksto", t.y. išsaugant jo logiką, svarbiausias mintis ir išvadas.Tad pabandyti tikrai verta.


Jūsų bandymas 

O dabar paimkite bet kokį savo tekstą ir išmokite jį, taikydami pagrindinių arba raktinių žodžių įsiminimo būdą. Pasitelkite kūrybiškumą ir gerą humoro jausmą.

Apie rezultatus galite palikti komentarą po šiuo straipsniu.


Jums taip pat gali patikti

Kontaktai 

UAB Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla

Laisvės pr. 58, Vilnius, LT-05120
Įmonės kodas 111961987
PVM mok. kodas LT 119619811

  • Informacinis studijų centras:

I aukštas +370 521 29590, +370 700 77770

  • Priėmimas: +370 614 90543

priemimas@ttvam.lt

infocentras@ttvam.lt

info@ttvam.lt