Finansininko specialybė - ypatumai ir perspektyvos

11/08/2020

Finansininko specialybė - viena iš prestižiškiausių šiuolaikinių profesijų. Kvalifikuoti šios srities specialistai nepaprastai vertingi verslui, be jų negalėtų veikti ne viena įmonė, įstaiga arba organizacija. Tai nenuostabu - juk nuo jų darbo priklauso įmonės finansinė sėkmė.

Kaip aišku iš pavadinimo, finansininkas dirba su finansais. Jam pinigai - ne popierinės kupiūros, o ištekliai, kuriuos reikia efektyviai valdyti. Finansininkas atlieka įvairias pinigines operacijas, valdo kapitalą, reguliuoja projektų finansavimą. Tai žmogus, padedantis kompanijai, organizacijai ir net privačiam asmeniui kompetentingai tvarkytis su finansais.

Finansininkas dirba su skaičiais: finansų studijos TTVAM - visos būtinos kompetencijos
Finansininkas dirba su skaičiais: finansų studijos TTVAM - visos būtinos kompetencijos

Kas yra finansininkas? 

Pats žodis "finansininkas" kilo iš prancūzų kalbos ir reiškia "išmanantis finansus". Anksčiau kompanijos tenkinosi ekonomistų ir buhalterių paslaugomis. Tačiau komercinių organizacijų savininkai ir vadovai įvertino finansininkų reikšmę. Esant didelei konkurencijai jie padeda auginti įmonių kapitalą ir ieško efektyvesnių išteklių valdymo kelių.

Finansininko kompetencijos 

Finansininkas turi išmanyti daugybę dalykų. Pavyzdžiui, puikiai gaudytis, kas yra pelnas, nuostolis, pajamos, išlaidos, pinigų srautas, mokesčiai ir t.t.

Todėl finansininko specialybės pavadinimas gali aprėpti visiškai skirtingus darbus. Pavyzdžiui, tai gali būti kreditavimo, tarptautinių finansinių operacijų, vidinių finansų judėjimo srautų specialistas ir t.t.

Bet kuriuo atveju finansų valdymo profesionalas turi gerai išmanyti įvairias sritis: nuo efektyvaus investavimo modelių iki teisinio reglamentavimo ypatumų.

Dažniausiai finansų specialistas yra atsakingas už šias funkcijas:

  • Buhalterinė apskaita ir mokesčių valdymas

  • Sąmatų sudarymas ir jų vykdymo kontrolė

  • Finansinių kompanijos srautų judėjimo strategijos kūrimas

  • Dalyvavimas įmonės kainų politikos, jos išlaidų ir pelno planavime

  • Dokumentų su tiekėjais, kreditoriais, debitoriais, partneriais, klientais ruošimas. Sutarčių sąlygų vykdymo kontrolė

  • Būtinų dokumentų pateikimas į valstybės institucijas, mokesčių ir kitų įmokų mokėjimo kontrolė

  • Dalyvavimas sudarant verslo planus, rizikos vertinimas, projektų valdymas

  • Ekonominių procesų prognozavimas

  • Įvairių biudžetų finansinių operacijų vykdymas, dalyvavimas planuojant biudžetus

  • Efektyvaus ir teisingo biudžeto lėšų naudojimo kontrolė

  • Įmonės finansinio plano sudarymas

  • Investicinių projektų vertinimas

  • Rinkos, įmonės finansinės būklės analizė, statistinių duomenų rinkimas

  • Teisės naujovių, susijusių su finansais ir įmonės veiklos sfera, monitoringas

Neretai finansininkas atsako ir už finansinį savo darbdavių raštingumą. Pristatant verslo planą arba finansinę strategiją jis turi aiškiai paaiškinti jų naudą ir pagrįstumą.

Finansininko specialybės privalumai ir iššūkiai 

Finansininko specialybė turi daugybę neabejotinų privalumų. Tačiau yra ir povandeninės srovės, apie kurias vertėtų žinoti kiekvienam, norinčiam dirbti šį įdomų ir atsakingą darbą.

Pakalbėkime apie visas galimybes ir iššūkius, kurie laukia finansininko jo karjeros kelyje.

Privalumai 

  1. Aukštas pajamų lygis. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, darbo užmokestis finansų ir draudimo veiklos sektoriaus srityje yra didžiausias ir kasmet vis auga

  2. Prestižinės pareigos. Finansų srities atstovai visais laikais yra tarp labiausiai vertinamų profesijų ir turi dideles karjeros galimybes

  3. Atviri keliai į daugybę organizacijų. Be finansininko paslaugų negali veikti nė viena įmonė arba organizacija, todėl šios profesijos atstovai visada ir visur laukiami

  4. Profesinių gebėjimų naudojimas gyvenime. Finansines žinias galima sėkmingai taikyti savo asmeniniams reikalams tvarkyti

  5. Karjeros perspektyvos. Kompetentingas, turintis analitinių gebėjimų finansų specialistas gali pasiekti įspūdingų karjeros aukštumų

Iššūkiai 

  1. Aukštas atsakomybės lygis. Finansininkui tenka priimti sprendimus, nuo kurių priklauso finansinė įmonės arba kliento sėkmė

  2. Rizikos. Finansininko darbe pasitaiko rizikų, kurios nepriklauso nuo jo darbo kokybės ir nėra prognozuojamos. Patirtis ir mokymasis mažina rizikas ir padeda išmokti jas valdyti

  3. Konkurencija. Tai labai konkurencinga niša, tad norint užimti aukštas pareigas, reikalingas geras išsilavinimas, žinios ir nuolatinis kompetencijų kėlimas.

Asmeninės savybės, reikalingos finansininkui 

Specialistai išskiria tam tikras bendrąsias ir specifines savybes, kurios pravers norintiems sėkmingai dirbti finansų srityje.

Iš bendrųjų savybių galima pažymėti:

  • Atsakingumą,
  • Kruopštumą
  • Smalsumą
  • Patikimumą
  • Vidinę motyvaciją.

Prie specifinių priskiriamos:

  • Finansinis išsilavinimas
  • Analitiniai gebėjimai
  • Strateginis mąstymas
  • Matematinės žinios.

Atskirai galima paminėti, kad norint tinkamai susitvarkyti su savo darbu, finansininkai turi išsiskirti psichologiniu stabilumu, gebėti ilgai koncentruoti dėmesį, dirbti su dideliais informacijos kiekiais.

Visada pravers komunikaciniai įgūdžiai, nes finansų specialistas dažnai dirba su buhalteriais, rinkodaros specialistais ir kitais darbuotojais.

Visas šias savybes studentai lavina TTVAM finansų studijų metu.

Kur gali dirbti finansų specialistas? 

Lietuvoje ir užsienyje yra daug įmonių ir viešojo sektoriaus organizacijų, kurios su džiaugsmu priims kompetentingus, turinčius gerą išsilavinimą ir įgūdžius finansininkus.

Pasirinkimas didelis: įvairios uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos, viešosios įstaigos. Be to, finansų specialistai gali įsidarbinti tokiose įstaigose, kaip: Lietuvos bankas, Finansų ministerija, Valstybės kontrolė, komerciniai bankai, kredito unijos, draudimo bendrovės, pensijų, investiciniai fondai ir kt.

Kuo patrauklios finansų studijos TTVAM ?

TTVAM ruošia plačių kompetencijų finansų specialistus. Mūsų absolventai gali sėkmingai dirbti įvairuose finansų sektoriuose, kadangi programa parengta pagal LR įstatymus ir ES direktyvų reikalavimus.

Per 3 arba 4 metus studentai įgyja įvairių žinių ir gebėjimų, o dalykų sąrašas maksimaliai atitinka finansų specialistams keliamus reikalavimus.

Studentai studijuoja šiuos dalykus: mikroekonomika, makroekonomika, verslo ekonomika; finansinė apskaita; teisės pagrindai; vadyba ir verslo projektai; finansinė analizė, įmonės finansų valdymas, finansų rinkos ir investicijos; finansinių rizikų valdymas; mokesčiai ir apmokestinimas; turto ekonomika ir jos vertinimas bei kiti dalykai.

Su visais finansų programos studijų dalykais Jūs galite susipažinti programos apraše.

Galima rinktis nuolatines, ištęstines ir nuotolines studijas. Todėl yra galimybės sėkmingai derinti studijas ir darbą.

Taigi, jeigu jūs svajojate apie finansininko karjerą, kviečiame į TTVAM. Jūsų laukia:

  • Platus dalykų sąrašas
  • Kompetentingi dėstytojai-praktikai
  • Daug praktikos valandų
  • Prestižinis diplomas.

Baigę studijas TTVAM,  Jūs galite tęsti mokslus išlyginamosiose studijose universitetuose ir siekti magistro laipsnio.

Pradėkite savo kelią į finansų pasaulį kartu su mumis!