Egzaminų stresas - kaip jį sumažinti ir atsikratyti jaudulio

04/01/2021

Egzaminai daug kam asocijuojasi su įtampa ir nerimu. Galvoje apsigyvena milijonas klastingų klausimėlių: "Kas bus, jeigu neišlaikysiu?", "O gal papuls, ko nežinau?", "Turbūt nespėsiu pasiruošti?"...

Jeigu tu skaitai šį straipsnį, galbūt artimiausiu metu ruošiesi laikyti egzaminus ir nori sužinoti apie tai, kaip efektyviai sumažinti stresą.

Šia tema parašyta daug straipsnių, bet žmogus visada ieško kuo daugiau alternatyvų - juk iš visos variantų gausos bent vienas tikrai suveiks.

Mes atrinkome būdus, kurie, malšinant stresą, dažniausiai suveikia 100 procentų. BET! Yra viena sąlyga: reikia ne tik juos ŽINOTI, bet ir TAIKYTI. Tad tikimės, kad tu būtent taip ir pasielgsi, ir mūsų patarimai padės įveikti tavo jaudulį prieš egzaminą.

Kaip įveikti egzamino stresą | unsplash.com nuotrauka | www.ttvam.lt |
Kaip įveikti egzamino stresą | unsplash.com nuotrauka | www.ttvam.lt |

95 proc. tavo baimių išgalvotos 

Suprantama, kad egzamino metu žmogus atlaiko padidėjusį krūvį - visas savo jėgas jis atiduoda tam, kad kuo geriau pasiruoštų. Nenuostabu, kad išeikvojama daug energijos, o stresas ir nerimas tampa nuolatiniais palydovais.

Protinė perkrova dažnai trukdo ramiam gyvenimui - tu nuolat galvoji apie tai, kaip viskas bus, kas tavęs laukia ir kaip viskas baigsis. Ypač tai liečia pirmakursius, kurie dar neturėjo "krikšto ugnimi".

Turint omeny, kad 95 procentai mūsų įsivaizduojamų siaubo istorijų gyvenime taip ir neįvyksta, mes be reikalo suaktyviname savo ir taip sesijos metu jautrią nervų sistemą. Todėl, kaip banaliai beskambėtų šis patarimas, nustok pumpuoti save bauginančiais apokalipsės scenarijais ir susitelk į procesą.

Jeigu baimė skverbsis į tavo smegenis, tvirtai sau pasakyk: "Aš pagalvosiu apie tai vėliau". Ir daryk viską, ką gali daryti čia ir dabar.

Išgalvotos baimės trukdo mokytis | ttvam.lt
Išgalvotos baimės trukdo mokytis | ttvam.lt

Kovojant su stresu, psichologai siūlo įsivaizduoti savo baimę, pavyzdžiui, kokio nors piešinio, daikto arba kortelės pavidalu ir atlikti su jais kažkokį veiksmą - baisų piešinį suplėšyti arba pakeisti jo spalvas į šviesias, negatyvų daiktą sunaikinti ir pakeisti jį patinkančiu, kortelę išplauti po įsivaizduojama tekančia srove arba vandenyje.

Nors veiksmai atrodo paprasti, jie greitai padeda nusiraminti "iš vidaus" ir sumažinti nuolatinę įtampą. Pažengusieji po įsivaizduojamos baimės naikinimo gali sumodeliuoti mintyse teigiamą rezultatą: ryškų vaizdinį su gerai išlaikytu egzaminu, kuris sukurs reikiamą nuotaiką ir paruoš protą tam vaizdiniui įgyvendinti.

Laikykis toliau nuo "panikuotojų būrelių" 

Kai žmogų apima nerimas, jis paprastai nori pasidalinti savo išgyvenimais su kitais. Ir dažniausiai kontaktuoja su tais, kurie, neva puikiai jį supranta bei jausmingai aptarinėja kiekvieną detalę: "Ar galima išvis šitiek atsiminti? A-a-a-a-a..", "Čia viskas taip painu", "Jokios normalios informacijos" ir panašiai. Pažįstama situacija?

Deja, dalinantis savo išgyvenimais su "panikuotojais", tavo nerimas eksponentiškai didėja (kyla į viršų).

Tad atmink, kad jeigu tu jungiesi prie "bijančiųjų" draugijos, gauni ir jų baimių dozę. Palyginus su grupiniu baimės jausmu, tavo asmeninis nerimas gali pasirodyti kaip lengvas jauduliukas.

Kaip mąstantis žmogus, tu juk supranti, kad norint įveikti egzaminų stresą, bendravimo su savo kursiokais-panikuotojais geriau atsisakyti. 

Junkis prie pasitikinčių savimi

Mes ką tik išsiaiškinome, kad detaliai aptarinėjant savo baimes su tais, kurie taip pat labai bijo, tu garantuotai gausi dvigubą svetimų baimių dozę.

Jeigu vis dėl to labai nori su kažkuo pasikalbėti, rinkis tuos, kurie pasitiki savimi. Tai nebūtinai turi būti pirmūnai ir net gerai besimokantys. Tie, kurie pasirodo tik sesijos metu, irgi tinka, nes dažniausiai į viską žiūri labai paprastai ir retai žino, kas yra nuolatinis stresas dėl mokslų.

Įdomi statistika: informacija, kurią tu išmoksti prieš egzaminą, padeda jį išlaikyti tik 20-30 proc. Bet kitų įkvėptas pasitikėjimas savimi gali išgelbėti praktiškai bet kokioje situacijoje.

3 praktiniai patarimai, kaip atsikratyti streso prieš egzaminą

Iš karto pasakysime, kad streso įveikimo būdai, apie kuriuos tu tuoj sužinosi, veikia 100 proc. Bet, kaip mes kalbėjome straipsnio pradžioje, reikia ne tik žinoti, bet ir daryti. Tik tuomet jie tau padės. Taigi, pradedame.

  1. Išsimiegok

Jeigu informacija jau nelenda į galvą, o akys raudonos kaip šviesoforo lempos, tiesiog išsimiegok. Koks tikslas save prievartauti, jeigu esi kaip kiauras puodas - viskas, ką pili, tuoj pat išbėga. Taip kankindamasis nieko nepasieksi, tad prasmės traukti iš savęs paskutines gyslas, visiškai nėra.

Studentai-senbuviai tau pasakys, kad jeigu žmogus negali atsiminti informacijos, tai jis arba mažai kartojo arba elementariai pavargo.

Jeigu pirmas teiginys tikriausiai ne apie tave, pats laikas numigti. Galvai, kaip ir skrandžiui, reikia pailsėti - juk tu nekimši maisto, kai nebegali valgyti. Todėl atsipalaiduok ir nustok nervintis.

Taigi išvada: miegas - geriausias vaistas prieš nerimą. Žinoma, būna ir taip, kad dėl to paties nerimo užmigti nepavyksta, bet čia jau reikia kitų patarimų.

2. Užsiimk fizine veikla

Nuostabus patarimas, kuris visada padeda įveikti bet kokį stresą. Jis paprastas, bet veiksmingas ir svarbiausia - įveikiamas visiems.

Variantai merginoms: išplauti indus, sutvarkyti kambarius, pakabinti užuolaidas.

Variantai vaikinams: sutvarkyti kambarį, pakilnoti svarmenis, nubėgti 20 km krosą.

Nesvarbu, ką tu darysi, svarbu taip išsikrauti, kad liktum, kaip sakoma, "be rankų ir be kojų".

Toks "perjungimas" nuo intelektinės veiklos į fizinę taip pat padeda atsiriboti nuo negatyvių minčių, o tai bent jau laikinai padės sumažinti stresą.

Po sąžiningai atlikto fizinio darbo protas bus pasiruošęs naujam intelektiniam krūviui ir nervintis dėl smulkmenų paprasčiausiai neliks jėgų. Tu vis dar jaudiniesi? Tuomet mažokai padirbėjai fiziškai.

3. Nusiprausk po dušu.

Jeigu jauti, kad galva kaista, lįsk po vandeniu: jis puikiai nuplaus visą įtampą. Ir apskritai vanduo - puiki atpalaiduojanti priemonė ir pirmoji pagalba esant nervinei įtampai.

Jeigu matai, kad nė vienas iš šių būdų nepadeda, derink visus tris:

fizinis krūvis + dušas + miegas.

Ši trijulė veikia kaip burtų lazdelė prieš bet kokį stresą. Ryte būsi kaip ridikas. Išgerk kvapnios arbatos ir pirmyn - tu galėsi išmokti pačią sunkiausią temą be didelio vargo.

Išvada:

Dabar tu žinai, kaip atsikratyti egzamino streso arba bent jau sumažinti jaudulį prieš jį.

Visų pirma papildyk dienotvarkę stebuklinga trijule - fizinis krūvis + dušas + miegas.

Antra, nerankiok į save svetimų baimių, nes nervų sistema šiuo laikotarpiu ypatingai imli ir jai nereikia svetimo negatyvo.



Na, o jeigu šį straipsnį skaitai 2 valandą nakties, tai mūsų patarimas - "nesiparink". Visata su tavimi. Mes įsitikinę, kad tau viskas bus gerai, ir visus egzaminus išlaikysi. Linkime tau sėkmės. Pasidalink po straipsniu, kaip viskas pavyko ir kurie būdai pasirodė veiksmingiausi. O gal turi streso įveikimo metodų, kurių dar nepaminėjome?


Kontaktai

UAB Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla

Laisvės pr. 58, Vilnius, LT-05120
Įmonės kodas 111961987
PVM mok. kodas LT 119619811

  • Informacinis studijų centras:

I aukštas +370 521 29590, +370 700 77770

  • Priėmimas: +370 614 90543

priemimas@ttvam.lt

infocentras@ttvam.lt

info@ttvam.lt